Loading...
Sauna 2017-03-01T12:29:44+00:00

KONSEPT SAUNA

Size özel bir tasarım ile Size Özel Bir Sauna…

4 kıta’da, 4000’in üzerinde başarılı proje deneyimi…

Juno Individual; Mükemmel bir Sauna’nın tanıtımını sizden aldığı bilgiler doğrultusunda, sizin zevkinize ve mekanınızın mimarisine göre tasarlar ve mükemmel bir işçilikle uygular. Mimar ve mühendislerimiz tarafından yapılan tasarımlarda düşlerinizi harekete geçirmeye ve özgün tasarımlar üretmeye çalışırız. Alternatif ve teknolojinin olanaklarını kullanarak alışık olduğunuzun dışında, tamamen size özel bir Sauna ortaya koymak öncelikli hedefimizdir.

Size düşen; düşlediğiniz Sauna’nın tanımını yapmanız… O saunayı tasarlamak, incelikle detaylandırmak ve ahşaba hayat katmak bizim işimiz.pdfindir

ÜRETİM TESİSLERİMİZ

Ahşap İşleme Tesisi
Modern Spa Wellness’larda kullanılan ahşap panel, kaplama, özel nitelikli mobilya, sauna, hamam kapıları gibi tüm ahşap üniteler merkezimizde üretilir. Ahşabın niteliklerinin arttırılmasından şekillendirilmesine, kaplanması, boyanması veya cilalanması yine aynı merkezde gerçekleşir. Kendi ahşap sauna aksesuarlarını da üreten Juno yetenekli ve marka değerlerine gönülden bağlı ekibi ile gurur duyuyor.

Taş İşleme Tesisi
Modern Spa Wellness’lar için Juno Türk Hamamları, Buhar Odaları, Buz Çeşmeleri, Hidromasaj Havuzları ve yapı elemanları gibi birçok ürünü kendi bünyesinde tasarlamakta ve üretmektedir. Kullandığı tam otomatik kesim, profil ve cilalama sistemleri ile yüksek bir üretim hızına sahip olan tesis aynı zamanda zengin bir taş yelpazesinde üretim yapabilme kapasitesine sahiptir. Mermer ile üretilen tüm iç mekan zemin, banyo, merdiven, resepsiyon gibi bölümleri tasarlama, üretme ve uygulama yeteneğine sahip tesis teknolojiye yatırım yapmaktadır.

Metal İşleme Tesisi
Metali ihtiyaç duyulan tüm konstrüksiyonlar, aksesuarlar ve kaplamalar için işleyebilen tesis, otomatik kesim makineleri, hizalama, kaynaklama, yüzey hazırlığı, boya gibi birçok yeteneğe sahiptir. Spa Wellness konstrüksiyonunda görünen metal bölümlerin olduğu gibi, görünmeyen bölümlerde yer alan sağlamlaştıran, taşıyan, şekillendiren iç konstrüksiyonlarında da etkin üretim kapasitesine sahiptir. Tesis özel üretimlerin yanı sıra seri olarak yangın çıkış kapıları üretimi de gerçekleştirmektedir. Juno bu konu üretimi ile ilgili uluslararası sertifikalara da sahiptir.

CTP İmalat Tesisi
Tüm ıslak mekanlarda kritik noktaların çözüm malzemesi CTP ( Cam Takviyeli Polyester ) Nemli ve sıcak ortama dayanıklı uzun ömürlü, hafif, esnek ve tasarımda sınır tanımayan uygulama tekniği ile vazgeçilmez ürünümüzdür. Juno tasarladığı ve ürettiği SPA merkezlerinde Özellikle tüm ıslak mekan tavanlarında, hamam kubbesi, buhar odası tavanı ve dekoratif duvar kaplama imalatı gerçekleştirmektedir.

Ürünlerimiz

İşlev ve konsept tasarım ile buluşuyor: Yepyeni bir Juno
Orbital, kültürümüzden esintiler taşıyan, işlevselliği ve detayları ile yepyeni, bambaşka bir sauna. Türk hamamı geleneğinden yola çıkarak orta bölümde kullanılan ahşap göbek taşı, yeni ahşap konstrüksiyonu, yükseltilmiş zemini ile beklentilerinizin üzerine çıkacak çok özel bir sauna…

Orbital’in etkileyici dış ve iç görünümü için yüksek kaliteli ve özel işlemden geçirilmiş Abachi ağacı kullanılır. Üstün Juno mühendisliği ile oluşturulan paneller birbiri ile kusursuz bir uyum içindedir. İç tasarımı ortaya çıkaran ve kullanıcılara hoş bir deneyim yaşatmayı vaadeden ışıklandırma sistemi istendiğinde opsiyonel ışık terapi sistemi ile de kullanılabilir. Kapı ise 8 mm tempered kırılmaz camdan üretilmiştir.

Orbital’i diğerlerinden ayıran önemli bir özellikte kullanılan ısıtıcılardır. Geleneksel ısıtıcılardan çok farklı olan iki ısıtıcılar Türkiye de Juno tarafından temsil edilmektedir. Isıtıcının tüm çevresinin lav taşları ile kaplı oluşu ısının dengeli bir şekilde dağılmasını sağlar. Saunanın içinde genel tasarımın bir unsuru olarak kullanılan iki sobalar Orbital’in mükemmel konforunu garantiler.

Dış ışıklandırma sistemi ile konulduğu mekanı farklı ve özel kılan Orbital Juno’nun usta ellerinde şekillenir. Standardize edilmiş ve kalite kontrolle izlenen süreçler ile tüm parçaların birbiri ile mükemmel uyumu sağlanır. Bir Juno’yu baştan sona aynı ekip üretir, bu şekilde oluşabilecek uyumsuzlukların önüne geçilir. Juno’ların hayranlık yaratan kalitesinin arkasındaki detaylardan biri de budur.pdfindir

Sauna tasarımında farklı bir perspektif…
Mobilya görselliğinde, mekana değer katan bir sauna “motion”.
Mekan ile uyumlu, alımlı çizgiler taşıyan motion, suya ve neme dayanıklı PVC Mebran baskı dış cephesi ve mekanda tadilat gerektirmeden 2 saatte yerine yerleştirilebilmesi ile bugüne kadarki Sauna’lardan farklı, yeni bir alternatif.

Detaylar
Motion Saunalar evinizdeki herhangi bir mobilya gibi görünecek ebatlarda tasarlanır ve üretilir. Görünen iki yüzeyinde kullanılan PVC Mobilya kaplaması taç ve bazalarda kullanılan kontrast renklerle günümüzün trendlerine uyumlu hale getirilir. İç ferahlık için füme renginde cam kapı ve ranza altı aydınlatma uygulanan Motion’da her cm titizlikle hesaplanarak işlevselliği maksimumda tutulur. İç tasarımda kullanılan kavisli oturma bölümlerinde blok ahşap kullanılır. Mobilya dış görünümünü desteklemek için boy ayna, cam raflar, havlu askılığı, spot aydınlatmalar gibi aksesuarlar tercih edilir. Yandan kumandalı model ısıtıcı ile pratik kullanım hedeflendi.

Sauna’nın kabininde yüksek kaliteli ve özel işlemden geçirilmiş ağaçlar kullanılır. İç kabin ve oturma bölümleri yine yüksek kaliteli Abachi ağacından, sauna genelinde kullanılan tüm camlar ise tempered kırılmaz cam ile üretilir. Özenli bir işçilik ve standardize edilmiş süreçler ile tüm parçaların birbirine mükemmel uyumu sağlanır. Sauna baştan sona aynı ekip tarafından üretilir, bu şekilde oluşabilecek uyumsuzlukların önüne geçilir, Juno’ların üstün kalitesini oluşturan detaylardan biride budur.

Tüm elektrik sistemi, Sauna’larda kullanımı öngörülen standartlara uygunluk gözetilerek, olabilecek en dayanıklı, en uzun ömürlü ve güvenilir malzemeler kullanılarak üretilir. Üretim ve montajın her aşamasında tüm sistem kontrol edilir. Sauna ısıtıcılarında yine standartların gözetildiği en kaliteli ısıtıcının seçimi Sauna’nın konforu açısında anahtar role sahiptir. Yandan kumanda edilen yüksek kaliteli Juno ısıtıcı pratik bir kullanım olanağı sağlar.
Sauna’dan aldığınız keyfin, satın alırken, kullanırken ve üzerinden yıllar geçtikten sonrada devam etmesini sağlamak Juno mühendislerinin bir numaralı önceliğidir. Juno’da bir Sauna tasarlanırken, dışarıdan içeri değil, içeriden dışarı doğru tasarlanır. Öncelikli hedefimiz Sauna’nın içinin rahat, ferah ve güvenli olmasını sağlamaktır.pdfindir

Geleneksel motif ve biçimleri bugüne taşıyan yeni bir Sauna…

İstanbul, Lale formunda ve Sauna’nın iç alannın maksimum kullanlmasını sağlayan oturma bölümleri, tüm Sauna’ya hakim lazer işlemeli motifleri, güçlü ısıtıcısı, motifli ahşap mozaikleri ile yeni bir Sauna modasının doğuşunu müjdeliyor.
Üstün mühendisliği ve gözalıcı formu ile İstanbul, Juno Sauna’ların yeni üyesi.

Detaylar
İstanbul için, yenilikçi bir anlayış ile büyük oturma bölümlerinden, Sauna’nın kullandığı alandan sağlanacak faydanın maksimuma çıkarılması için tasarlanmış, Sauna konseptine uygun şekilde lale formu verilmiş yeni oturma birimleri tasarlandı. Merkezi konumlandırma ile ısıtıcının verimli ve dengeli çalışması sağlandı. Üstün nitelikli ahşap işçiliği, alanında bir ilk olan Lazer motifler ve yine bir ilk olan ahşap mozaik ile zenginleştirildi. Dış kabinde de kullanılan ahşap mozaik, saunanın dış görünümünün bir mobilya özeninde konumlandırıldığı alana değer katması hedeflendi. Kullanılan Osmanlı Motifleri ve Eski İstanbul Gravürleri saunaya ekstra bir değer katan detaylardan bazılarıdır.

Sauna’nın kabininde yüksek kaliteli ve özel işlemden geçirilmiş ağaçlar kullanılır. İç kabin ve oturma bölümleri yine yüksek kaliteli Abachi ağacından, sauna genelinde kullanılan tüm camlar ise tempered kırılmaz camdır. Özenli bir işçilik ve standardize edilmiş süreçler ile tüm parçaların birbirine mükemmel uyumu sağlanır. Sauna baştan sona aynı ekip tarafından üretilir, bu şekilde oluşabilecek uyumsuzlukların önüne geçilir, Juno’ların üstün kalitesini oluşturan detaylardan biride budur.

Tüm elektrik sistemi, Saunalarda kullanımı öngörülen standartlara uygunluk gözetilerek, olabilecek en dayanıklı, en uzun ömürlü ve güvenilir malzemeler kullanılarak üretilir. Üretim ve montajın her aşamasında tüm sistem kontrol edilir. Sauna ısıtıcılarında yine standartların gözetildiği en kaliteli ısıtıcının seçimi Saunanın konforu açısından anahtar role sahiptir. Yandan kumanda edilen yüksek kaliteli Juno ısıtıcı pratik bir kullanım olanağı sağlar.
Sauna’dan aldığınız keyfin, satın alırken, kullanırken ve üzerinden yıllar geçtikten sonrada devam etmesi sağlamak Juno mühendislerinin bir numaralı önceliğidir. Juno’da bir Sauna tasarlanırken, dışarıdan içeri değil, içeriden dışarı doğru tasarlanır. Öncelikli hedefimiz Sauna’nın içinin rahat, ferah ve güvenli olmasını sağlamaktır.pdfindir

Sauna’da konfor ve işlevin mükemmel uyumu, Fiore…
İçinde bulunduğu mekana uyum sağlayacak yapıda tasarlalan Fiore, 5 farklı ebat seçeneği ile farklı büyüklüklerdeki mekanlara esnek çözümler sunuyor. Çok geniş bir görüş açısına sahip ön bölümü Sauna’nın kullanımı esnasında kendinizi ferah hissetmeniz için dikkatle tasarlandı. Yuvarlatılmış açılar estetik güzelliğin yanısıra Sauna’nın kapladığı alandan maksimum faydalanmak için titizlikle hesaplandı.

Detaylar
Yan cam ve kapılarda kullanılan bombeli camlar, Sauna’nın içerisinin ferah olmasını sağlıyor. Yine iç mekanın verdiği hissi geliştirmek için özel dekoratif aydınlatma aplikleri ve bu apliklere ek olarak oturma bölümlerinin arkasından yayılan soft ışıklar Sauna içinin oldukça geniş görünmesini sağlayan başlıca etkenlerdir. Alt oturma gruplarının birleşim köşelerine verdiğimiz yuvarlanmış kenarlar bu bölümdeki rahatlığı üst seviyeye çıkarmış arkadan aydınlatılarak iç mekanın verdiği büyüklük hissi desteklenmiştir.

Sauna’nın kabininde yüksek kaliteli ve özel işlemden geçirilmiş ağaçlar kullanılır. İç kabin ve oturma bölümleri yine yüksek kaliteli Abachi ağacından, sauna genelinde kullanılan tüm camlar ise tempered kırılmaz camdır. Özenli bir işçilik ve standardize edilmiş süreçler ile tüm parçaların birbirine mükemmel uyumu sağlanır. Sauna baştan sona aynı ekip tarafından üretilir, bu şekilde oluşabilecek uyumsuzlukların önüne geçilir, Juno’ların üstün kalitesini oluşturan detaylardan biride budur.

Tüm elektrik sistemi, Sauna’larda kullanımı öngörülen standartlara uygunluk gözetilerek, olabilecek en dayanıklı, en uzun ömürlü ve güvenilir malzemeler kullanılarak üretilir. Üretim ve montajın her aşamasında tüm sistem kontrol edilir. Sauna ısıtıcılarında yine standartların gözetildiği en kaliteli ısıtıcının seçimi Sauna’nın konforu açısından anahtar role sahiptir. Yandan kumanda edilen yüksek kaliteli Juno ısıtıcı pratik bir kullanım olanağı sağlar.
Sauna’dan aldığınız keyfin, satın alırken, kullanırken ve üzerinden yıllar geçtikten sonrada devam etmesi sağlamak Juno mühendislerinin bir numaralı önceliğidir. Juno’da bir Sauna tasarlanırken, dışarıdan içeri değil, içeriden dışarı doğru tasarlanır. Öncelikli hedefimiz Sauna’nın içinin rahat, ferah ve güvenli olmasını sağlamaktır.pdfindir

Saunanın uyumlu, alımlı bir perspektif ile yeniden doğuşu…
Standart, paket sauna Classic’in diğerlerinden farkı Juno tarafından işlevsellik önplanda tutularak tasarlanmış ve yine Juno kalitesini taşıyor oluşu. Juno Classic’ler her mekana uyabilecek 25 farklı ebatta hazırlanıyor. Yapmanız gereken tek şey kendi mekanınıza uygun ölçüyü seçmek. Hızlı, kolay monte edilebilen fakat tasarım ve işlevselliğinden asla ödün verilmeyen Juno Classic’iniz bir daha vazgeçemeyeceğiniz Sauna keyfinizin bir an evvel başlaması için en kısa sürede yerine monte edilir.

Şimdi Juno Classic’lerde köşe girişi opsiyonu da mevcuttur.

Detaylar
Dekoratif köşe aydınlatma aplikleri ve füme cam kapı ile ahşabın rengini ortaya çıkaran, dinlendirici bir iç ortam elde edilen Juno Classic’lerde sadelik ve fonksiyon ön planda tutulur. Son derece yalın tasarlanan oturma blokları ile günümüz modern ev dekorasyonlarına uyum amaçlandı. Yandan kumandalı model ısıtıcı ile pratikkullanım hedeflendi.

Sauna’nın kabininde yüksek kaliteli ve özel işlemden geçirilmiş ağaçlar kullanılır. İç kabin ve oturma bölümleri yine yüksek kaliteli Abachi ağacından, sauna genelinde kullanılan tüm camlar ise tempered kırılmaz cam ile üretilir. Özenli bir işçilik ve standardize edilmiş süreçler ile tüm parçaların birbirine mükemmel uyumu sağlanır. Sauna baştan sona aynı ekip tarafından üretilir, bu şekilde oluşabilecek uyumsuzlukların önüne geçilir, Juno’ların üstün kalitesini oluşturan detaylardan biride budur.

Tüm elektrik sistemi, Sauna’larda kullanımı öngörülen standartlara uygunluk gözetilerek, olabilecek en dayanıklı, en uzun ömürlü ve güvenilir malzemeler kullanılarak üretilir. Üretim ve montajın her aşamasında tüm sistem kontrol edilir. Sauna ısıtıcılarında yine standartların gözetildiği en kaliteli ısıtıcının seçimi Sauna’nın konforu açısından anahtar role sahiptir. Yandan kumanda edilen yüksek kaliteli Juno ısıtıcı pratik bir kullanım olanağı sağlar.

Sauna’dan aldığınız keyfin, satın alırken, kullanırken ve üzerinden yıllar geçtikten sonrada devam etmesi sağlamak Juno mühendislerinin bir numaralı önceliğidir. Juno’da bir Sauna tasarlanırken, dışarıdan içeri değil, içeriden dışarı doğru tasarlanır. Öncelikli hedefimiz Sauna’nın içinin rahat, ferah ve güvenli olmasını sağlamaktır.pdfindir

Sauna’nın geleceği, bugünden…
Sauna yoğun geçen bir günün ardından yenilenmenin, dinlenmenin önemli ve etkin bir aracıdır. Sauna’dan beklentilerinizi yükseltmeye hazır mısınız?
Pixa, Juno Saunaların sağladığı tüm konfor ve kaliteye sahip olmasının yanısıra içerisinde film seyredebileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz ve en önemlisi devrim niteliğinde ışık sistemi ile Saunna keyfiniz görsel bir şölene dönüşecek…

Detaylar
Pixa, içine yerleştirildiği mekanda görsel bir zenginlik için özenle tasarlandı. Bilindik Sauna görünümünden farklı, dijital eğlence teknolojilerini üzerinde barındıran yüksek kaliteli bir Sauna Pixa. Lcd Tv, Dvd Player ve Işık Terapi Sistemi ile stresli bir günün tüm kötü etkilerini size unutturacak, yüksek teknoloji bir Sauna. Ergonomik sırt dayanakları, zarif açılı ve geniş banklar, dış yüzeyde kullanılan aksesuarlarla seçkin bir Sauna’dan beklentilerinizi değiştirecek yeni bir Sauna.
Sauna’nın kabininde yüksek kaliteli ve özel işlemden geçirilmiş ağaçlar kullanılır. cilek havuz İç kabin ve oturma bölümleri yine yüksek kaliteli Abachi ağacından, sauna genelinde kullanılan tüm camlar ise tempered kırılmaz cam ile üretilir. Özenli bir işçilik ve standardize edilmiş süreçler ile tüm parçaların birbirine mükemmel uyumu sağlanır. Sauna baştan sona aynı ekip tarafından üretilir, bu şekilde oluşabilecek uyumsuzlukların önüne geçilir, havuz bakımı Juno’ların üstün kalitesini oluşturan detaylardan biride budur.

Tüm elektrik sistemi, Sauna’larda kullanımı öngörülen standartlara uygunluk gözetilerek, olabilecek en dayanıklı, en uzun ömürlü ve güvenilir malzemeler kullanılarak üretilir. Üretim ve montajın her aşamasında tüm sistem kontrol edilir. Sauna ısıtıcılarında yine standartların gözetildiği en kaliteli ısıtıcının seçimi Sauna’nın konforu açısından anahtar role sahiptir. Yandan kumanda edilen yüksek kaliteli Juno ısıtıcı pratik bir kullanım olanağı sağlar.
Sauna’dan aldığınız keyfin, satın alırken, kullanırken ve üzerinden yıllar geçtikten sonrada devam etmesi sağlamak Juno mühendislerinin bir numaralı önceliğidir. Juno’da bir Sauna tasarlanırken, dışarıdan içeri değil, içeriden dışarı doğru tasarlanır. Öncelikli hedefimiz Sauna’nın içinin rahat, ferah ve güvenli olmasını sağlamaktır.pdfindir

Yapım aşamasında

Yapım aşamasında

Sauna keyfinizin devamı için Sauna Ekipmanları
Juno Sauna, kendi üretiminin yanı sıra dünyanın önde gelen üreticileri ile yaptığı işbirliği ile yüksek kalitede aksesuarları beğeninize sunuyor. Sauna sobaları, kontrol panoları, kapılar, fırça, havlu, kova, saat, tabela, termometre ve daha birçok ürün zengin ekipman paketimiz içerisinde yer almaktadır. Juno Sauna, bol çeşitli aksesuarlar ile konforunuzun devamını sağlıyor.

Danışmanlık ve Proje Yönetimi Hizmetlerimiz


Strateji ve SWOT analizlerini gerçekleştiririz.
Tasarım ve şantiye aşamalarında danışmanlık sağlarız.
Yönetim ve işletme konularında danışmanlık sağlarız.
Teknik personel eğitim hizmetleri veririz.

Mimari, Mühendislik ve Uygulama Hizmetlerimiz


Projeyi çizer, detaylandırırız.
Maliyet analizi ve projeksiyonunu gerçekleştiririz.
“İşletme Odaklı” çözümler geliştiririz.
Uluslararası standartlarda uygulamalar gerçekleştiririz.
Tüm üniteleri bünyemizde üretiriz.

Tasarım ve Konsept Geliştirme Hizmetlerimiz


Spa & Wellness konseptleri geliştiririz.
Strateji ve hedefleri belirleriz.
Strateji ve hedeflere uygun malzemeleri seçeriz.
İç ve Dış Mekanları tasarlarız.
Projelendiririz.
Üç boyutlu “gerçek detaylarla” görselleştiririz.

REFERANSLARIMIZ

Alavya Alaçatı 2016-12-05T11:22:32+00:00
Ambassador Hotel 2016-12-05T11:20:59+00:00
Best Western 2016-12-05T11:20:29+00:00
Calista Resort 2016-12-05T11:19:55+00:00
Conrad Hotel 2016-12-05T11:19:25+00:00
Crowne Plaza 2016-12-05T11:19:00+00:00
Dap Royal 2016-12-05T11:18:34+00:00
Eresin Topkapı 2016-12-05T11:17:50+00:00
Dedeman Bostancı 2016-12-05T11:17:11+00:00
Gorrion Hotel 2016-12-05T11:16:35+00:00
Grand Tarabya 2016-12-05T11:16:04+00:00
Hillside Club 2016-12-05T11:15:22+00:00
Hilton Doubletree 2016-12-05T11:14:50+00:00
Hilton 2016-12-05T11:14:12+00:00
Holiday Inn 2016-12-05T11:13:43+00:00
Hyatt Regency 2016-12-05T11:13:08+00:00
InterContinental 2016-12-05T11:12:36+00:00
Jw Marriott 2016-12-05T11:11:52+00:00
Kempinski Hotel 2016-12-05T11:11:22+00:00
Parma Hotel 2016-12-05T11:10:51+00:00
Qawra Palace 2016-12-05T11:10:13+00:00
Ramada 2016-12-05T11:09:42+00:00
Renaissance İstanbul 2016-12-05T11:09:15+00:00
Ritz Carlton 2016-12-05T11:08:41+00:00
Rixos Palm Dubai 2016-12-05T11:08:06+00:00

SIKÇA SORULAN SORULAR

Saunalara uygun teknikler kullanarak tv monte edilmesi mümkündür.

Tavsiye edilen sauna sıcaklığı 90 C dir, iki veya üç defa 15 dakikalık seanslar yapılmalıdır.
Saunada en ideal oturma şekli sırtınızı duvara yaslayıp ayaklarınızı düz uzatmaktır.
Bazı insanlar sauna ve buhar banyolarının tansiyonu yükselttiğini düşünürler. Bu doğru olmakla birlikte, bunların damarları genişletici özelliği, bu durumu bir miktar telafi etmektedir. Saunada kan akışı cilde doğru yoğunlaşıp hızlanırken, kan dolaşımı iç organlarda büyük ölçüde hafifler. Bir çok nedenden dolayı tansiyonun durumu önceden tahmin edilemez, sauna bazı insanlarda tansiyonda yükselme, bazılarında ise düşme meydana getirebilir. Bu yüzden kalp hastalarının, sauna kullanımı için doktorlarına danışmaları gerekir.

Saunanın güvenli olmasıyla birlikte saunada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır, sauna kullanıcılarına bir kaç öneriyi şöyle sıralayabiliriz:

– Saunadan önce alkol ve ilaç almaktan sakının, bunlar terlemeyi azaltabilir ve seansınızın öncesinde ve sonrasında aşırı sıcaklamanıza sebep olabilir.
– Saunada 15-20 dakikadan fazla kalmayın.
– Saunadan çıkınca 2-4 bardak su için.
– Hastayken saunaya girmeyin ve eğer sauna sırasında fenalaşırsanız hemen kapıya doğru yönelin.

Sauna, fazla ısınma terapisinden faydalanmanın mükemmel bir yoludur. Ateşi suni olarak yükseltmenin yanı sıra başka, sauna terapötik terlemeyi de artırır. En büyük bertaraf organımız olan cildin, terleme yoluyla vücut atıklarının %30 unu giderdiği düşünülür. Sauna banyosunu düzenli olarak almak, cildin onarılmasında ve temizleyici aktivitesinin yeniden canlanmasına yardımcı olacaktır.

Saunaların terapötik özelliği, şu gerçeklere dayanır:
Aşırı ısınma, vücutta metabolik prosesleri uyarı, virüs ve bakteri gelişimini yavaşlatır; bu yolla tüm hayati organların aktivitesi artar, vücudun iyileştirme kuvvetleri desteklenmiş olur ve terlemenin kışkırtılmasıyla cildin bertaraf edici ve toksin maddeleri temizleyici kapasitesi büyük ölçüde yükselir.

Sauna için yer seçimi yaparken duşa yakın olması tercih edilir. Banyo, yatak odası, spor odası, kullanılmayan WC, balkon, yüksek çatı arası, merdiven altı gibi mekânlara sauna montajı yapılabilir.
İçi su dolu sauna kovasına 2/3 damla sauna esansı damlatılır. Kepçe ile ısıtıcının üstündeki taşlara su attığınızda oluşan buhar ile sauna esansının kokusu sauna odasını kaplar. Sauna esansı okaliptus ise grip nezle gibi rahatsızlıklarda nefes borusunu açma işleminde yardımcı olur.
En küçük sauna: 1 m2’lik bir yere sauna yapılabilir ama 1.5 m2’nin altında bir alana sauna yapılmaması tavsiye edilir. Ev tipi en büyük sauna: Ekonomik olması (Sauna maliyeti + elektrik) için en fazla 6.5 m2’lik bir sauna alanı tavsiye edilir.
– Sauna ortamını temiz tutmalısınız.
– Sauna öncesi bir banyo veya duş ile başlamak iyi fikirdir, fakat vücudunuz kuru, teniniz ıslak değil, hafif nemli olmalı ve üstüne oturmak için bir de havlu edinmelisiniz.
– Saunaya girildiğinde, ilk olarak alt basamakta bir kaç dakika ardından üst basamaklarda oturulmalı, ısının vücuda işlemesine ve gözenekleri açmasına imkân verilmeli.
– Sıcaklık 80-90°C olmalıdır, bir seferde 15 dakika kalmak yeterlidir. Havanın nemi, isteğinize göre sıcak taşlara su serperek ayarlanır. Buhar, size ortamı olduğundan daha sıcak hissettirecektir.
– Şok havuzu veya soğuk duş ile şoklama yapın. Serinleme odasına geçerek serinleyin, Serinleme bölümünde bornoz giymeniz tavsiye edilir.
– Bir ısınıp bir soğumayı tekrarlayacağınız bir sauna seansı, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
– Keselenmek veya fırça kullanmak hoşunuza gidecektir.
Giderek artan sayıda tıbbi klinik, toksin kimyasalları atarak vücudu zehirlerden arındırma (detoks) uygulaması için hastalarına doktor gözetiminde sauna banyosunu kullandırmaktadır. Sauna terapisi, ısı gerilimi ve hızlandırılmış kan dolaşımı ile lipit hareketini kolaylaştırır ve yağlı dokularda depolanan toksinlerin atılmasını sağlar. Diğer ek tedavilerle birleştirilmiş olarak, bu terapinin vücutta birikmiş toksinleri azaltmak için etkinliğinin çok yüksek bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Bu terapinin medikal denetimli programlar altında gerçekleşmesi gerektiğini de vurgulamalıyız. Sauna medikal amaçlarla doktor kontrolü olmaksızın kullanılmamalıdır. Eğer hastaysanız asla tek başınıza saunaya girmemelisiniz.

Çalışmalar göstermiştir ki, terapinin tamamlanmasından sonra hastaların genel sağlık durumunda iyileşmeler olmuştur, örneğin zihin açıklığının yükselmesi, enerji artması, alerjik reaksiyonların daha az oluşu, uyku düzeninin sağlanması ve düşük kan basıncının normale dönmesi bu iyileşmeler arasındadır. Ayrıca karaciğerde yenilenme ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarında düzelmeler olduğuna dair kanıtlar da mevcuttur.

Yaz mevsiminde sauna kullanmak çok ciddi gereksinimdir. Çünkü yaz sıcakları nedeniyle gün içerisinde fazla terleme olur ve bu ter tene yapışır, cildin gözeneklerini kapatır ve derinin nefes almasını engeller. Keselenme veya liflenme ile sadece derinin yüzeyi temizlenir, deride kapanan gözenekleri açmak sadece sauna ile mümkündür.
Portatif sauna; evinizde uygun bir yere hazır panellerle 2 saatte monte edilebilen, yer değiştirilmesi gerektiğinde tekrar sökülüp kurulabilen sauna tipidir. Sabit Sauna; 4 tarafı betonarme duvar kaplı odacık içine, duvarlara monte etme sistemi ile 1 günde montajı yapılan sauna tipidir. (Genellikle otel ve sosyal tesis saunalarında tercih edilir.)
Saunada havalandırma yapılması çok önemlidir. Tekniğine uygun temiz hava girişi ve toksinli hava çıkışı tertiplenmelidir.
Saunanın kullanıma hazır hale gelmesi 20 -30 dakika sürer, sauna kaplıcalar gibi sürekli hazır değildir, sadece kullanılacağı zaman ısıtılır. Modern saunalar kolay ve çabuk kurulur. Küçük üniteler 220 V’luk prizle kullanılır, harcadığı enerji çamaşır makinesininkine eşdeğerdir. Daha büyük olanlar, 380 V’luk olup, yine düşük elektrik tüketimine sahiptir.
Saunada sadece oturarak 15-30 dakika kalmakla kolayca 300-600 kalori yakılabilir.